Po co dzieciom potrzebny jest pluszowy miś?

Kiedy zapytacie kogokolwiek z dorosłych, jaką ulubioną przytulankę z dzieciństwa pamięta, większość wymieni pluszowego misia. Okazuje się bowiem, że prawie każdy z nas miał w dzieciństwie takiego misia. A wielu misiowych historii, nie sposób ot tak zapomnieć. Jaki jest fenomen tej zabawki? Co takiego wnosi do dzieciństwa? Czy uczy czegokolwiek? Czy jest zabawką tylko do przytulania? Postanowiłam przyjrzeć się bliżej jegomościowi Misiowi Pluszowemu, z bliska jako niegdysiejsza jego dziecięca fanka, dziś jako mama i pedagog

Pluszowy miś jako zabawka jest, symbolem łagodności, opiekuńczości, pocieszenia w trudnych chwilach, ostoją i inspiracją do rozwoju. Jego znaczenie w psychologii dziecięcej przekłada się na faktycznie akceptowaną społecznie rolę misia. Dzieci chętnie biorą tą zabawkę w ramiona, wypłakują się w nią, otwierają się przed nią, uwielbiają z nią zasypiać. Skąd więc wziął się miś?

Najprawdopodobniej inspiracją do produkcji misiów pluszowych-pocieszycieli stała się historia mająca swój początek w 1902 roku. Wtedy to prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor „Teddy” Roosevelt uczestniczył w polowaniu, w trakcie którego został postrzelony młody niedźwiadek. Prezydent kazał niedźwiadka uwolnić, a jego gest stał się inspiracją dla komiksu o tym zdarzeniu, autorstwa Clifforda Berrymana. Rysunek zyskał sławę dzięki The Washington Post, a potem ta historia natchnęła rosyjskiego imigranta Morrisa Mitchoma do produkcji pluszowych misiów. Mitchom za przyzwoleniem prezydenta nazwał swoje misie „Teddy Bear”. Natomiast jego firma w ciągu kilku lat, za sprawą misiów stała się potentatem, na rynku zabawek. W setną rocznicę narodzin misia, ustanowiono dzień 25 listopada Dniem Pluszowego Misia.

 

Psychologiczne znaczenie misia jest niebagatelne, ponieważ stanowi etap przejścia spod nieustannie będących w pobliżu, ochronnych skrzydeł mamy, w poczucie odrębności i wykształcenie dziecięcej tożsamości.  Na  wczesnym etapie dziecięcej samodzielności, miś jest jak tarcza ochronna, można za nim ukryć swój lęk przed nieznanym. Jest także jak  siła twórcza, dodająca poczucia mocy i odwagi, w momentach szczególnie trudnych dla dziecka. Miś służy często jako zamiennik w historiach niedopowiedzianych przez dziecko, np.: jeśli maluch źle się czuje lub czegoś się obawia, przerzuca swoją niedyspozycję na misia właśnie. 

Pluszowy przyjaciel to także powiernik dziecięcych sekretów i na każdym etapie dzieciństwa, może mieć działanie łagodzące różne dolegliwości. Począwszy od stanów lękowych, poprzez bólowe a na tęsknocie i żalu skończywszy. Miś jest dla dziecka czymś, co zapewnia mu niezmienność i stabilność. Bez względu na okoliczności i nastrój dziecka, jego miś jest obok, taki sam przyjemny w dotyku, bezwarunkowo przyjazny i akceptujący. Przydatność misia w życiu dziecka potwierdzają także służby medyczne, na co dzień pracujące z dziećmi chorymi lub takimi, które uległy wypadkom.  Miś Ratownik to taki miś do zadań specjalnych, istnieje jako „niezbędna apteczka pierwszej pomocy psychologicznej” i ma przypominać, że w stanach nagłego pogorszenia zdrowia, cierpi również strona emocjonalna człowieka, nie tylko jego ciało.

Trzy cechy jakie powinien posiadać najmilszy dla dziecka miś:

1. powinien mieć przyjemny w dotyku i przyjazny dla zdrowia dziecka materiał, z którego jest wykonany

2. powinien być średniego wzrostu (zbyt mały zgubi się z czasem w objęciach dziecka, zbyt duży będzie trudny w transporcie, choćby do lekarza)

3. powinien być sympatyczny w oczach dziecka (w końcu ma to być synonim jego pierwszego przyjaciela z dzieciństwa)

Sam miś jako przyjazna postać, mająca niewątpliwy wpływ na dzieci, został przygarnięty przez wielu autorów bajek i historii książkowych. I jako główna postać wielu opowieści, ma za zadanie dotrzeć do maluchów z przesłaniem, które w zależności od wieku dziecka, ma wnieść w jego życie określoną naukę lub zabawę. Miś śmieszy, bawi i uczy, po to by dziecko mogło w łatwiejszy i łagodny sposób opanować wiele trudnych umiejętności. Przyswoić liczne elementy życia codziennego, składające się także na budowanie interakcji społecznych, relacji z otoczeniem i z samym sobą.

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule, miś jest potrzebny dzieciom, ponieważ ma pozytywny wpływ na łagodzenie skutków stresu, a to ma związek z dalszym rozwojem dziecka.

Zobacz intuicyjne, unikatowe zabawki hand made od Mama Tata Ono

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *